Pokožka - definice

Pokožka (epidermis) je nejsvrchnější vrstva kůže. Tvoří vodotěsný ochranný obal kolem povrchu těla a je tvořena jednak tenkým vrstevnatým epitelem z dlaždicovitých buněk a jednak pod nimi je bazální membrána.

Pokožka neobsahuje žádné cévy a je vyživována pouze difuzí ze škáry (dermis) a kyslík si bere přímo z okolního vzduchu. Čtyři hlavní druhy buněk pokožky jsou:

Keratinocyty - převážná většina buněk pokožky

Melanocyty - pigmentové buňky

Langerhansovy buňky - signální součást imunitního systému

Merkelovy buňky - čidla hmatu. Přitom keratinocyty představují až 95% z celkového objemu buněk v pokožce

Pokožka je největší orgán lidského těla. Ze všech včelích produktů se po celém světě vyrábí mnoho přípravků právě na pokožku.

Lidé používali med, aby si pomohli udržet zdravou kůži a vlasy po celá tisíciletí. Legenda praví, že Kleopatra, královna Egypta, aplikovala med na svoji tvář každé ráno, používala koupele s mlékem a medem, aby si udržela hebkou, zdravou a mladistvou pokožku. Poppea, manželka Římského císaře Nera, používala mléčné a medové krémy na svoji tvář, aby rovněž vypadala mladě.

Další ženy z historie věděly o zkrášlujících vlastnostech medu. Ženy Francouzského královského dvora, včetně Madame du Barry, což byla poslední milenka Francouzského krále Ludvíka XV., pravidelně používala med na obličejovou masku. Věřilo se, že i v Anglii královna Anna, používala tajemství medu a oleje, aby si udržela své vlasy silné a zářivé. I Sarah, vévodkyně z Marlborough, byla pokládána za majitelku svého vlastního receptu na speciální medovou vodu, kterou aplikovala na své vlasy, aby je udržela krásné. Ženy na dvoře imperátorů za dynastie Ming v Číně, používaly míchaný med a mletá pomerančové semena na svoji pokožku, aby ji udržely svěží a bez vady.

Dávní lidé oceňovali med jako tonikum krásy, protože on za žádných okolností a nikdy nepotřeboval žádné přísady k tomu, aby se nekazil. Až mnohem později moderní vědci objevili, že med má silné antioxidační vlastnosti, je zásobárnou enzymů, aminokyselin, vitamínů a minerálů, které zeslabují záněty a podporují regeneraci buněk, což pomáhá udržet pokožku mladou.

Na konci 19 století se med stal obvyklou ingrediencí v mnoha kosmetických přípravcích. Dnes doslova tisíce kosmetických přípravků na krásu je komponováno s medem, speciálně koupelové a sprchové výrobky, krémy na tvář a pleťová mléka. Podle National Honey Board (Národní asociace medu v USA), je péče o vlasy nejvíce rostoucím odvětví v této oblasti.  Navíc je reportováno, že vědci vyvíjí proces, kdy užití medu má vytvářet alfa-hydro-kyseliny. Tyto ingredience se použijí na krémy na pokožku a zvlhčovače, protože pomáhají exfoliovat kůži (odstranit mrtvé buňky z povrchu pokožky). Vědci rovněž vyvíjí opalovací krémy na bázi medu v kombinaci ochrany před sluncem, zvlhčovačem a proti podráždění.

Jak by se dalo předpokládat, mnoho světových lázní pro krásu a zdraví provádí specializované procedury na vlasy a pokožku, které jsou založeny na preparátech s medovou bází. Vy ale nemusíte kupovat drahou kosmetiku anebo jezdit do lázní, abyste si užili výhod na krásu působícího medu. Mnoho z následujících a časem otestovaných předpisů, byly vytvořeny pro muže a ženy, kteří jsou si vědomi krásy a tyto prostředky jsou snadné a je levné si je udělat.

 

Léčba kůže medem

Med je skvělý přírodní produkt proti stárnutí kůže. Během staletí i legendární krásky, jako byly Kleopatra a Poppaea, manželka Římského císaře Nera, tak obě užívaly med k ošetřování jejich kůže a vlasů, aby vypadaly mladě.

Tento přírodní prostředek (med) obsahuje enzym, nazývaný ,,glucose oxidase´´, který když se smíchá s vodou, produkuje kysličník vodíku – Hydrogen peroxide, který je jemně dezinfekční.

Kromě tohoto enzymu med také obsahuje antioxidanty a flavonoidy, které fungují jako antibakteriální činidla. Působí také jako stabilizátor vlhkosti, mající schopnost vázat a udržet vlhkost pokožky bez toho, aby se musela olejovat. Působí jako přirozený doplňovač vlhkosti, kterou kůže potřebuje obzvláště během zimních měsíců (sezóna je individuální).

To je důvod, proč je med velmi populární a používaný jako ingredience v komerčních proti-stárnoucích přípravcích na kůži, v řadě krémů, šampónů, sprchových gelů, kondicionérů atd. To protože je tak jemný a šetrný, tak je používán na citlivé pokožky a je populární do dětské ošetřující kosmetiky.

Čištění pokožky

Procedura 1
1. - 2 velké lžíce uvařené ovesné kaše

2. - 2 lžíce medu

3. - ½ lžíce jogurtu

Smíchat a nanést na obličej na 15 minut. Opláchnout vodou, pro lepší výsledek dělat každé ráno.

Procedura 2
1. - 2 velké lžíce medu s rozšlehaným vaječným bílkem.

Nanést tence na pokožku a nechat zaschnout. Opláchnout vlažnou vodou. Tento recept je speciálně pro mastnou pokožku.

Více informací najdete v kolonce ,,průvodní text´´ a další rady a recepty jsou zpracovávány a v nejbližší době budou doplňovány v našem e-booku.